iNaturalist Odličen pomočnik pri določanju rastlin, živali ter gliv!

Uporaba aplikacije

V osnovi lahko aplikacijo uporabljamo za zbiranje podatkov o organizmih okoli nas ter za pomoč pri določanju le-teh.

Ko odpremo aplikacijo, se nam odpre okno My observations(Slika 1). Na začetku bo ta stran še prazna, dokler je ne napolnimo s svojimi opažanji.

Ko želimo dodati novo opažanje organizma, pritisnemo na zelen plus v spodnjem desnem kotu aplikacije in nato izberemo vir, ki ga želimo dodati.

Slika 1: Moja opažanjaSlika 2: Uredi opažanjeSlika 3: Kaj sem opazil/a?

Vir slik: Osebni arhiv
To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno 4.0 Mednarodna

V zgornjem primeru smo kot opažanje dodali fotografijo neznanega pajka. Na Sliki 2 lahko vidimo stran, ki se nam odpre. Če imamo v pametnem telefonu vklopljeno lokacijo GPS, se nam ta podatek izpolni kar sam. V nasprotnem primeru pa lahko le-to nastavimo kar sami.

Pomembno je, da v zavihek Notes navedemo kakršnekoli posebnosti opažanja in označimo, če je primerek, ki smo ga zabeležili gojen ali v ujetništvu. Takim opažanjem se poskusimo izogibati – iNaturalist je namenjen beleženju organizmov, ki so prostoživeči, ne gojeni.

Ko smo izpolnili vsa zahtevana polja, pa lahko izberemo polje What did you see?(Slika 3). V tem oknu nam aplikacija s pomočjo strojnega učenja predlaga organizme, za katere meni, da so vizualno dovolj podobni naši fotografiji. S tem si lahko pomagamo pri določanju našega organizma. V zgornjem primeru lahko vidimo, da nam aplikacija predlaga vrsto Cross orbweaver (A. diadematus). Nad tem poljem pa vidimo, da aplikacija pravi, da je precej prepričana, da organizem spada v rod Araneus.

Moramo se zavedati, da so predlogi aplikacije le predlogi! Vsekakor se moramo o določitvi posvetovati s strokovnjakom, ali določevalnim ključem! Predlogi so nam lahko le v pomoč pri uporabi drugih določitvenih metod!

Ko smo vse to izpolnili, lahko opažanje potrdimo s kljukico.

Skozi čas nam bodo uporabniki, ki so strokovnjaki na svojih področjih lahko predlagali določitve naših fotografiranih organizmov – lahko bodo popravili našo določitev, ali pa dodali bolj podrobno določitev. Vsekakor je boljše, da če nismo prepričani glede vrste (pri kateri dostikrat ni mogoče razločiti med različicami le z vizualnimi postopki in brez mikroskopa), določimo do višje taksonomske stopnje ( npr. Insecta).


Če imate sistemski jezik nastavljen na slovenščino, bo tudi aplikacija v slovenščini.